TWIREDZA – okladka makieta
TWIERDZA-zastrzezynski.indd
TWIERDZA-zastrzezynski.indd
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-6
TWIERDZA-zastrzezynski.indd
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-19
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-59
TWIERDZA-zastrzezynski.indd
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-68
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-83
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-122
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-169
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-216
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-217
TWIERDZA-zastrzezynski-rozklad-218
Full Screen

TWIERDZA

(1 opinia klienta)

59,95 

Pałacyk „Pod Pszczółką” limanowska Katownia UB. Historia ocalenia.

Na stanie

Opis

Towarzystwo Zaliczkowe i Ochrony Własności Ziemskiej przed wojną miało siedzibę w Pałacyku „Pod Pszczółką” w Limanowej. Powołane było przez ojca Józefa Becka ministra spraw zagranicznych II RP. W czasie wojny z tego miejsca Niemcy koordynowali eksterminację obywateli Limanowej. Budynek graniczył z limanowskim gettem. Po wojnie tu ulokował się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie głównymi osadzonymi byli spadkobiercy II RP. To tu Stanisław Wałach, późniejszy szef UB w Krakowie, doprowadził do rozbicia oddziałów „Ognia”. Budynek był w służbie totalitarnej władzy aż do upadku komunizmu. Jednak ta historia, dzięki archiwom Instytutu Pamięci Narodowej, została pierwszy raz odkryta w 2018 r.

Historia Limanowej i Pałacyku „Pod Pszczółką” nie jest odosobniona. Taki sam stan mamy w całej Polsce. Miejsca tak samo przemilczane i burzone, jak w Limanowej. Obszar kaźni komunistycznego systemu… Po przesłuchaniu, katowaniu i biciu, gdy psy były już na tyle zmęczone, że nie chciało im się ujadać, wyprowadzano więźniów na mróz i prowadzono do szopy za budynkiem, gdzie paliła się koza. Oficer UB, aby zmusić do mówienia i podania nazwisk innych z oddziału, wkładał pogrzebacz do rozgrzanego ognia, a później przekuwał nim genitalia. Jak nie to zabijał! Po latach ten udręczony człowiek, który przeżył, chciał, aby pamięć o tym miejscu i wydarzeniach nie umarła. Nie doczekał tego. Tu i w całej Polsce nazywano takich bandytami. Tak jak setki ofiar limanowskiej Katowni UB. Miejsca, które w 2021 r. miało być zburzone, a jednak OCALAŁO!

Oddajemy w Państwa ręce książkę „Twierdza”, w której chronologicznie zostały poukładane wszystkie fakty, jakie udało się zebrać od 2018 r. do 2022 r., dotyczące Pałacyku „Pod Pszczółką”, czyli limanowskiej Katowni UB. W książce główny akcent położyliśmy na ukazanie listy ofiar związanych z tym miejscem. Dodatkowo można prześledzić całą drogę tj. artykuły, korespondencje, notatki, powstałe w wyniku pracy. Jest tu przekazana pełna wiedza, jaką udało się zdobyć w oparciu o 4-letnie dziennikarskie śledztwo. Szczegółowo ukazany proces dochodzenia i odkrywania skali zagadnienia. To opracowanie jest niczym otwarcie szuflady ze wszystkimi materiałami, które powstały i zostały zarchiwizowane przez autora publikacji. Dlatego na bazie ukazanych treści, można samemu odnajdywać i układać kolejne wątki związane z historią, ale przede wszystkim z teraźniejszością. Nie tylko Limanowej.

Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II na Westerplatte, odwołując się do bohaterskiej obrony półwyspu, powiedział: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować”.

Te słowa Jana Pawła II swoją pieczęcią odcisnęły się na całej tej pracy. Stały się motywacją do bezinteresownego działania.

Paweł Zastrzeżyński – lista publikacji

Twierdza – Paweł Zastrzeżyński

Informacje dodatkowe

Waga 1,35 kg
Wymiary 23 × 16,5 × 2 cm
Autor

Paweł Zastrzeżyński

ISBN

978-83-930787-5-2

Oprawa

Twarda klejona

Wnętrze

Czarno-białe, offset 80 g

Pakowanie

Zafoliowana

Stron

ok. 400

1 opinia dla TWIERDZA

  1. Paweł Zastrzeżyński

    Zapraszam do zakupu.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba się również…