ORMO Limanowa – Paweł Zastrzeżyński
20211229_161909
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa
ORMO Limanowa spis treści
ORMO Limanowa
Full Screen

ORMO LIMANOWA

(1 opinia klienta)

59,95 

ORMO Limanowa. Pełna struktura organizacji. 614 fotografii 326 legitymacji 954 ślubowań  1269 nazwisk w indeksie. Zapraszamy do zakupu.

Na stanie

Opis

Zapraszam Państwa do zapoznania się z dokumentami, które do niedawna były ściśle tajne. Materiały tu prezentowane jeszcze nigdy nie były publikowane. Przeglądane były pierwszy raz od czasu przekazania ich do IPN. W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, skąd pochodzą, były odtajniane, aby można było je tu zaprezentować. Jest to pełne opracowanie struktury Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej w powiecie limanowskim. Co ciekawe, na tym przykładzie można zobaczyć całą strukturę organizacyjną ORMO w Polsce. Powiat limanowski jest jednym z 314 obszarów kraju. Liczba wszystkich członków ORMO w roku 1989 to około 300000, czyli na powiat przypada około tysiąc osób, jest to tyle ile zawiera indeks nazwisk tu ukazanych. Procentowy udział członków ORMO w powiecie w stosunku do liczby wszystkich mieszkańców to około 1,5% populacji. Jednak szeregi ORMO głównie składały się z mężczyzn. Czyli 3% populacji mężczyzn należała w Limanowej do ORMO. Niemal 3/4 tej struktury to osoby w wieku 18-27 lat.

614 fotografii • 326 legitymacji • 954 ślubowań  • 1269 nazwisk w indeksie

Z tego zestawienia wyłania się metodyczna organizacja, dzięki której system komunistyczny mógł zakorzenić się na terytorium Polski i przez dziesiątki lat trwać.

Paweł Zastrzeżyński (49 lat) – reżyser filmowy, scenarzysta, producent, publicysta. Autor książek ORMO Limanowa, ODNALEZIONY o działaniu dr Wandy Półtawskiej. Film i książka JEDEN POKÓJ o dr Wandzie Półtawskiej, wyprodukowany niezależnie, sprzedany w nakładzie ponad 20 000 szt. Ukończył szkołę reżyserii Andrzeja Wajdy. Współpracownik prof. Grzegorza Królikiewicza. Współorganizator sztabu akcji Deklaracji Wiary. Inicjator nadania dr Wandzie Półtawskiej tytułu honorowego obywatela miasta Limanowa, oraz odznaczenia Orderu Orła Białego. Jako publicysta opublikował przeszło 500 tekstów, m.in. autor Hołdu dla Beaty Szydło oraz listu otwartego do Premier w sprawie ograniczenia YouTube. W 2018 r. zainicjował na nowo dyskusję wokół DEKLARACJI WIARY, publicznie ujawnił, że jej sygnatariuszem był Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Jako pierwszy poinformował opinię publiczną o patologicznych zjawiskach na YouTubowych streamach. Inicjator naprawy Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Upowszechnił informację na temat limanowskiej katowni UB. Doprowadził do wstrzymania jej wyburzenia i wpisania do Rejestru Zabytków. Pośrednio doprowadził do odkrycia faktu, że za kradzieżą korony Matki Boskiej Limanowskiej stało SB. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym WYSPA W o życiu dr Wandy Półtawskiej i Karola Wojtyły oraz nad kolejną książką pt. ŚWIATŁO LATARNI dotyczącą genezy powstania PISF w odniesieniu do środowiska filmowego uwikłanego w struktury Służby Bezpieczeństwa w PRL. Jak również nad książką PAŁACYK POD PSZCZÓŁKĄ, historia limanowskiej katowni UB. Motto życiowe: „w twórczości nie idę na żaden kompromis”.

Informacje dodatkowe

Waga 1,1 kg
Wymiary 33 × 23 × 4 cm
Autor

Paweł Zastrzeżyński

ISBN

978-83-930787-2-1

Stron

491

Oprawa

Twarda klejona

Wnętrze

Czarno-białe, offset 80 g

Wyklejki okładki

Kolor

Pakowanie

Zafoliowana

1 opinia dla ORMO LIMANOWA

  1. Paweł Zastrzeżyński

    Zapraszam do zakupu.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba się również…