TWIERDZA – Paweł Zastrzeżyński
Full Screen

TWIERDZA

(1 opinia klienta)

49,95 

Paweł Zastrzeżyński
ISBN: 978-83-930787-5-2

Pałacyk „Pod Pszczółką” limanowska katownia UB. Historia ocalenia.

Na stanie

Dostępne od 29 marca, 2023
Przesunięty termin wydania na marzec 2023

Opis

Termin oddania książki „TWIERDZA” został przeniesiony na koniec marca 2023. Jeżeli osoby, które zakupiły książkę w przedsprzedaży nie godzą się na przesunięcie terminu proszę o kontakt buy@book100.pl dokonamy zwrotu płatności.

 

Towarzystwo Zaliczkowe i Ochrony Własności Ziemskiej przed wojną miało siedzibę w Pałacyku „Pod Pszczółką” w Limanowej. Powołane było przez ojca Józefa Becka ministra spraw zagranicznych II RP. W czasie wojny z tego miejsca Niemcy koordynowali eksterminację obywateli Limanowej. Budynek graniczył z limanowskim Gettem. Po wojnie tu ulokował się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie głównymi osadzonymi byli spadkobiercy II RP. To tu Stanisław Wałach, późniejszy szef UB Krakowie, doprowadził do rozbicia oddziałów „Ognia”. Budynek był w służbie totalitarnej władzy aż do upadku komunizmu. Jednak ta historia, dzięki archiwom Instytutu Pamięci Narodowej, została pierwszy raz odkryta w 2018 r.

***

Historia Limanowej i Pałacyku „Pod Pszczółką” nie jest odosobniona. Taki sam stan mamy w całej Polsce. Miejsca tak samo przemilczane i burzone, jak w Limanowej. Obszar kaźni komunistycznego systemu… Po przesłuchaniu, katowaniu i biciu, gdy psy były już na tyle zmęczone, że nie chciało im się ujadać, wyprowadzano więźniów na mróz i prowadzono do szopy za budynkiem, gdzie paliła się koza. Oficer UB, aby zmusić do mówienia i podania nazwisk innych z oddziału, kiedyś i dziś szanowany obywatel Limanowej, wkładał pogrzebacz do rozgrzanego ognia a później przekuwał nim genitalia. Jak nie to zabijał! Po latach ten udręczony człowiek, który przeżył całe swoje życie, chciał tylko, aby pamięć o tym miejscu i wydarzeniach nie umarła. Nie doczekał tego. Tu i w całej Polsce nazywano takich bandytami. Tak jak setki ofiar limanowskiej katowni UB. Miejsca, które w 2021 r. miało być zburzone a jednak OCALAŁO!

Paweł Zastrzeżyński (49 lat) – reżyser filmowy, scenarzysta, producent, publicysta. Autor książek ORMO Limanowa, ODNALEZIONY o działaniu dr Wandy Półtawskiej. Film i książka JEDEN POKÓJ o dr Wandzie Półtawskiej, wyprodukowany niezależnie, sprzedany w nakładzie ponad 20 000 szt. Ukończył szkołę reżyserii Andrzeja Wajdy. Współpracownik prof. Grzegorza Królikiewicza. Współorganizator sztabu akcji Deklaracji Wiary. Inicjator nadania dr Wandzie Półtawskiej tytułu honorowego obywatela miasta Limanowa, oraz odznaczenia Orderu Orła Białego. Jako publicysta opublikował przeszło 500 tekstów, m.in. autor Hołdu dla Beaty Szydło oraz listu otwartego do Premier w sprawie ograniczenia YouTube. W 2018 r. zainicjował na nowo dyskusję wokół DEKLARACJI WIARY, publicznie ujawnił, że jej sygnatariuszem był Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Jako pierwszy poinformował opinię publiczną o patologicznych zjawiskach na YouTubowych streamach. Inicjator naprawy Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Upowszechnił informację na temat limanowskiej katowni UB. Doprowadził do wstrzymania jej wyburzenia i wpisania do Rejestru Zabytków. Pośrednio doprowadził do odkrycia faktu, że za kradzieżą korony Matki Boskiej Limanowskiej stało SB. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym WYSPA W o życiu dr Wandy Półtawskiej i Karola Wojtyły oraz nad kolejną książką pt. ŚWIATŁO LATARNI dotyczącą genezy powstania PISF w odniesieniu do środowiska filmowego uwikłanego w struktury Służby Bezpieczeństwa w PRL. Jak również nad książką PAŁACYK POD PSZCZÓŁKĄ, historia limanowskiej katowni UB. Motto życiowe: „w twórczości nie idę na żaden kompromis”.

Informacje dodatkowe

Waga 1,35 kg
Wymiary 23 × 16,5 × 2 cm
Autor

Paweł Zastrzeżyński

ISBN

978-83-930787-5-2

Oprawa

Twarda klejona

Wnętrze

Czarno-białe, offset 80 g

Pakowanie

Zafoliowana

Stron

ok. 400

Promocja

Przesunięty termin wydania na marzec 2023

1 opinia dla TWIERDZA

  1. Paweł Zastrzeżyński

    Zapraszam do zakupu.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba się również…